Prowadzimy wypożyczalnię samochodów

Szybki kontakt

Telefon stacjonarny:
24 268 83 77, 24 364 99 39

Telefon komórkowy:
608 487 124

Gdy pogoda za oknem robi się coraz przyjemniejsza, pojawia się pierwsze wiosenne słońce, rośnie temperatura, przychodzi czas na pierwsze uruchomienie klimatyzacji w naszych autach. Im cieplej robi się na zewnątrz, tym bardziej doceniamy klimatyzację samochodową. Dzięki niej możemy cieszyć się komfortowymi i zdrowszymi warunkami podróży, użytkując klimatyzację we właściwy sposób unikamy m.in. przegrzewania organizmu, które w skrajnych warunkach może stanowić zagrożenie nie tylko dla komfortu podróży, ale również życia naszego i pasażerów.

Aby cieszyć się sprawną klimatyzacją należy zadbać o jej okresowe serwisowanie, by uniknąć m.in. zagrzybienia układu, nieprzyjemnego zapachu w aucie i powikłań, w szczególności u małych dzieci. Jeśli podróżują z tobą małe dzieci zadbaj koniecznie o regularne serwisowanie klimatyzacji samochodowej.

Jako jedyny serwis w promieniu 50 km posiadamy dedykowaną stację obsługi klimatyzacji R-1234yf

Nowy czynnik chłodzący

W 2006 roku Unia Europejska postanowiła, że stosowany wówczas w układach klimatyzacji czynnik chłodniczy R134a, należy zastąpić czynnikiem chłodniczym o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, czyli o niższym współczynniku Global Warming Potential (GWP). Powodem tego jest fakt, że wysoka wartość współczynnika GWP wiąże się z wysokim/negatywnym wpływem na środowisko. W związku z tym konieczne było stworzenie nowego czynnika chłodniczego o niższej wartości GWP, dostosowanego również do istniejących układów klimatyzacji samochodowych.

W ten sposób powstał  R1234yf. W skrócie jest  to gaz, który potrafi relatywnie łatwo zmieniać stan z ciekłego na gazowy i odwrotnie, a przemiana ta jest niezbędna do schłodzenia powietrza napływającego do wnętrza samochodu. Wartość GWP czynnika R1234yf to 4, czyli znacznie niższa niż jego poprzednika, który osiągał wartość na poziomie 1430. Oznacza to, że dużo szybciej rozkłada się on w atmosferze, przez co jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Zagrożenia

Obecnie w nowo produkowanych samochodach producenci mogą stosować jedynie R1234yf lub CO2. Niestety R1234yf w porównaniu z czynnikiem R134a, ma kilka drobnych mankamentów. Po pierwsze wymaga wyższego ciśnienia i wyższych temperatur pracy. Po drugie jest łatwopalny, temperatura zapłonu wynosi co prawda 405 stopni Celsjusza i nie powinno stanowić to problemu – benzyna również jest łatwopalna, podobnie LPG, olej itp. Efektem ubocznym spalania tego gazu jest jednak fluorowodór, który w połączeniu z substancjami gaszącymi tworzy trujący, groźny kwas fluorowodorowy, który z łatwością przenika przez skórę, do tego bezboleśnie działa na tkanki wewnątrz organizmu. Jest silnie żrący, rakotwórczy, powoduje rany i zakłóca pracę serca.

Pomimo tych mankamentów UE zdecydowała, że ryzyko wystąpienia pożaru w samochodzie z powodu czynnika R1234yf w razie ewentualnej kolizji jest tak niskie, iż w 2008 roku zatwierdziła oficjalnie ten czynnik.

Jesteśmy ekspertami w obsłudze tej klimatyzacji

Oferujemy pełen serwis klimatyzacji:

  • przeglądów okresowych, wymiany filtrów przeciwpyłkowych,
  • napełnianie i uzupełnianie układów klimatyzacyjnych czynnikiem i olejem
  • dezynfekcji układu klimatyzacji w tym również ozonowaniem
  • diagnostyka klimatyzacji sterowanych ręcznie i automatycznie,
  • wykrywania i usuwania nieszczelności elementów układu, w tym również kompresorów,
  • naprawy i usuwanie usterek mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych,
  • dorabiania i naprawy uszkodzonych przewodów gumowych, aluminiowych i stalowych,
  • oceny uszkodzeń powypadkowych,
  • doradztwa przy zamawianiu części zamiennych.
Pracujemy na profesjonalnym sprzęcie firmy BOSCH